Translate

2022. május 27., péntek

Ewoud Kieft: A tiltott könyv

Az elmúlt majdnem két hónapban egy igen érdekes könyv volt a mindenkori útitársam. Akit valaha foglalkoztatott a náci Németország történelme (még ha nem is annyira, mint engem), biztosan elgondolkozott már azon, hogy mégis hogy volt ez az egész lehetséges; miért is volt vonzó a nép számára egy olyan párt, amely ilyen mélységű gyűlöletet közvetít, és nyíltan buzdít harcra az általa kikiáltott ellenség ellen. Ewoud Kieft könyvében ugyanezekre a kérdésekre próbál meg választ adni.




Kiadó: Cser
Kiadás éve: 2021
Oldalszám: 280
Fordító: Bérczes Tibor
Az olvasás ideje: 2022. április 1. – 2022. május 26.



Ahogy az alcím is mutatja, nem kizárólagosan a Mein Kampfot veszi górcső alá, hanem magát a nácizmust, mint eszmét is. Mindezt úgy teszi meg, hogy végigvezet minket Hitler életének azon eseményein, amelyek meghatározó szerepet játszottak a könyv létrejöttében, az NSDAP megalakulásában és hatalomra kerülésében.

Részletesen bemutatja például a pert, amely során Hitlert bíróság elé állították az 1923. november 8-i müncheni puccskísérlet miatt. Idéz a védőbeszédből, megmagyarázza a retorikai fordulatokat, hozzátéve mindazt a háttérismeretet, ami a megértéshez szükséges lehet. A későbbi fejezetekben a Mein Kampfból ugyanígy hosszabb-rövidebb részeket emel ki; ez nagyon hasznos akkor, amikor hosszasan értekezik egy-egy témáról, például az ellenségkép felépítéséről vagy a propagandáról.

Az idézetek szemléltető eszközök, melyek révén könnyen tetten érhető, hogy pontosan milyen fogásokat alkalmazott Hitler, milyen eszközökkel győzte meg hallgatóságát saját igazáról.

Sok újat tulajdonképpen nem mond, az információk jó részével találkoztam már valahol. Nagyon nagy titkot sem árul el a leírtakkal. Ami miatt mégis tetszik, az az, ahogy ezt a sokfelől jövő sokféle adatot összegyúrta, és olvasmányossá tette. Számomra egy hosszú tudományos értekezésnek hatott, ami kiindul egy adatból, azt kibontja, mellétesz hat másikat, amelyek révén egy kerek egészet láthatunk. Nem fukarkodik saját benyomásait, véleményét sem megosztani az olvasóval, ezáltal egy kicsit kizökkenhetünk a száraz tényekből.

Elmélkedik azon is, hogy milyen hatása lenne a Mein Kampf újbóli kiadásának akár a hazájában, Hollandiában, akár máshol a világon. Jobb-e, ha becsukjuk a szemünket és nem veszünk róla tudomást, vagy szembe merünk nézni vele, és önmagunkkal is, amikor olvasás közben találunk egy-egy olyan gondolatot, amellyel akár részben, akár egészen még egyet is tudunk érteni.

Bizarrul hangzik, de e könyv hatására elgondolkodtam rajta, hogy ismét a kezembe vegyem azt a bizonyos tiltott könyvet; 10 évvel az első olvasás után, az azóta szerzett ismerete birtokában és az itteni magyarázatok után biztosan másképp közelíteném már meg. Még nem döntöttem.

 

2 megjegyzés:

  1. Szia Hellena! Csak röviden jegyezném meg,hogy a tömegek gondolkodását apránként lehet a tömegmédia segítségével befolyásolni.Milliméterről milliméterre,napról napra, heteken és éveken át.Lassan erkölcsi alapokat is meg lehet így változtatni.Így vált egy nemzet antiszemitává ( és ezáltal közreműködővé a tömeggyilkosságokban ) röpke két esztendő alatt.Nincs ez másként most sem.Ma már kis hazánkban elfogadottá vált,bocsánatos bűn lett az adóforintok szisztematikus magánzsebekbe vándoroltatása.A tízparancsolatból nyugodtan ki lehet venni az erre vonatkozó ....ne lopj...passzust. Szép napot és jó olvasást! Tetszik a blogod! Üdv: Tóth Ági

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia Ági!

      Köszönöm szépen a kommentet! :) Szándékosan nem mentem bele a magyar aktualitásokba, de tökéletesen igazad van, én is így látom ezt. :)

      Törlés