Translate

2019. július 1., hétfő

Én is csatlakozom - #műanyagmentesjúlius

Újabban szeretek kihívásokon részt venni, főleg olvasósokon. Ezek által az ember egy kicsit kiléphet a komfortzónájából, gyarapíthatja a tudását egy témában, vagy akár egy más szemlélettel is megismerkedhet.
Júliusra bizonyos könyvek határidőre történő elolvasásánál egy sokkal nagyobb szabású kihívást találtam. Nem is olyan nehéz megtalálni, hiszen a múlt hónap végén már hirdették: ez a műanyagmentes július.

Környezetvédelem témában korábban írtam már; itt kifejtettem a témáról a véleményemet, továbbá elmeséltem, én magam mit teszek a környezetért a mindennapokban. Az ott leírtak természetesen itt is érvényesek, a kihívás viszont konkrétan a műanyaghasználatunk redukálására fókuszál, így elgondolkoztam, hogy az eddigiekhez képest mit tehetek még.

műanyagmentes szó elsőre ijesztőnek, nehezen megvalósíthatónak tűnik. Megfelelő utánajárás után azonban rájöhetünk, hogy nem lehetetlen. A kihívás lényege tulajdonképpen nem is az, hogy teljesen mellőzzük a műanyagokat az életünkről, hanem sokkal inkább az, hogy csökkentsük azok használatát azokban az esetekben, amelyekben csak lehet. Ezt leginkább az egyszer használatos műanyagok mellőzésével és helyettesítésével tehetjük meg.

Általános tanácsok:




Öko Majom



(A kép forrása az Öko Majom facebook oldal)

A legegyszerűbb példa a saját, vászon bevásárlótáska, esetleg kosár használata a műanyagszatyrok helyett, illetve egy kulacs beszerzése, amelyet mindig újratölthetünk, így nem kell palackozott ásványvizet venni. A kis zsákok a zöldségek, gyümölcsök elvitelére szolgálhatnak, de akár péksüteménynek is jók lehetnek.
Mellőzzük a műanyag evőeszközöket! Jó hír, hogy hamarosan ezek betiltásra kerülnek; néhány helyen már megjelentek a fa vagy bambusz evőeszközök, bizonyos ételbárokban pedig eddig is fém evőeszközök álltak rendelkezésünkre, és léteznek már úgynevezett utazó étkészletek is; ha ezt mindig magunknál tartjuk, még azokon a helyeken se kell kétségbe esni, ahol csak műanyag evőeszközt adnak.
Vigyünk a munkahelyünkre saját kávésbögrét! Így kiküszöbölhető az automatából származó, egyszer használatos műanyag kávéspohár. Meleg víz mindenhol van, a legtöbb helyen mikró vagy vízforraló is, a többit mi visszük. Nemcsak környezet-, hanem pénztárcabarát megoldás is, ha bevisszük az instant kávét, a tejet és a cukrot/mézet (ki hogy szereti). „Csak 120 forint,” de ha kiszámoljuk, hogy egy üveg instant kávépor árából hány automatás kávé jön ki, és összehasonlítjuk, hogy hány csésze kávét ihatunk abból az egy üvegnyi porból… Szerintem az előbbi nagyságrendekkel nyert.

Ezeket már megfogadtam:
  •          Van vászon bevásárlószatyrom és kulacsom:





  •          Van a munkahelyemen saját kávésbögrém (nem is igen tudnék kávét vagy teát inni nélküle, ugyanis nincs kávéautomatánk)

Ezt csinálom még:
  •          Ha tehetem, nem kérem elvitelre az ételt. A szervezetünknek is jót teszünk azzal, ha nem futtában ebédelünk meg, és ezzel az egyszer használatos ételes dobozokat is ki tudjuk kerülni. Ha nincs idő a helyszínen elfogyasztani az ételt, érdemes magunkkal vinni a saját ételes dobozunkat. Arra biztosan van idő, hogy egy szabad asztalnál áttegyük ebbe az ételt, majd a tálcát a helyére téve már roboghatunk is tovább.
    Kissé ellentmondásos, hogy erre a célra – bár tartósat, de – műanyag dobozokat használok; egyelőre nem találtam jobb megoldást, mivel más anyagból készült ételhordókat mostanában nem láttam, de ha valaki tud, ne tartsa magában!





  •          PET palackos üdítő helyett a kartondobozos gyümölcslevet választom. A vizet önmagában nem szeretem, ezért a legtöbbször szörpöt iszom, viszont egy idő után ezt is meg lehet unni. Ekkor kerülnek elő a különböző gyümölcslevek.
  •          Nem használok, és nem kérek szívószálat. A műanyag evőeszközzel együtt hamarosan ezt is betiltják, de ha valakinek nagyon hiányozna, biztosan lesz rá alternatíva.
  •          Ha mégis egyszer használatos műanyag vásárlására kényszerülök (pl. a közelünkben levő pékségben nejlonzacskót adnak az áruhoz, illetve sok zöldségesnél a bogyós gyümölcsöket kis műanyag tálcákon vagy dobozban kiszerelve lehet kapni), ezeket kiöblítve a szelektív szemetesbe dobom.


Amit még szeretnék csinálni:
  •          Beszerezni egy utazó étkészletet, hogy teljességgel mellőzni tudjam a műanyag evőeszközöket.
  •          Megoldást találni a pékségből szinte kötelezően elhozandó nejlonzacskókra.
  •          Felkészülni a következő lépésre, ami a csomagolásmentesség.


Remélem, néhány embernek meghoztam a kedvét a részvételhez. Nem kell rögtön csodát tenni; ha már a fentiek közül néhányat beiktatunk az életünkbe, nagyot tettünk a környezetért. Mindenki kicsiben kezdi: először csak a július műanyagmentes, aztán az augusztus is, majd az ősz, végül az egész év. A műanyagmentes július ugyanis nem csak egy kihívás, hanem egy új életforma kezdete. 




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése